Kicki Knutsson, BBi Communication
“Auktorisationen är för oss ett viktigt kvitto på kvalitet och professionalitet. Den visar våra kunder och deltagare att våra utbildningar håller en hög nivå och att vi arbetar systematiskt med kvalitet i hela verksamheten”, säger Kicki Knutsson, Senior Training Manager på det auktoriserade utbildningsföretaget BBi Communication.
Vad har du för bakgrund?
– Jag är utbildad inom språk och ekonomi. Jag har arbetat cirka tio år inom hotellbranschen, sju år som lärare i spanska, franska och tyska samt omkring tio år i administrativa roller som utbildningsansvarig. Jag har även haft en chefsroll inom resebranschen. Den här bredden av erfarenheter har gett mig en stark förståelse för både service, utbildning och internationell kommunikation.
Vad är din drivkraft i ditt arbete?
– Min drivkraft är att se människor utvecklas, utmanas och ta steg framåt. Jag uppskattar särskilt möjligheten att ge genuin och personlig service. Kommunikation mellan oss, kunden, läraren och deltagarna är väldigt givande, och varje möte med människor är unikt. Vi har alla mycket att lära av varandra, och språk är en nyckel till att kunna förstå varandra bättre.
Vad gör ni på BBi Communication?
– Jag arbetar som utbildningsledare för våra språkutbildningar. Vi erbjuder språkkurser till både stora och små företag över hela landet, med fokus på praktisk kommunikation i arbetslivet. Utöver språkutbildningar erbjuder vi även utbildningar i interkulturell kommunikation. De hjälper deltagare att förstå hur kulturella värderingar påverkar hur vi kommunicerar, samarbetar och fattar beslut på arbetsplatsen.
– Sverige utmärker sig till exempel ofta genom relativt platta organisationer, låg hierarki och ett starkt fokus på konsensus. För personer från mer hierarkiska kulturer kan detta ibland uppfattas som otydligt. Interkulturell kommunikation handlar därför inte om vad som är rätt eller fel – utan om att förstå att vi gör saker på olika sätt. En viktig del är att bli medveten om vilka “kulturella glasögon” man själv bär och hur de påverkar hur man tolkar andra.
– När språkkunskap kombineras med interkulturell förståelse skapas bättre dialog, färre missförstånd och starkare samarbeten i internationella arbetsmiljöer.
Varför är auktorisationen viktig för er?
– För oss är kvalitet och professionalitet av yttersta vikt. Auktorisationen är ett viktigt kvitto på att vi håller en hög nivå i våra utbildningar. Den ger både ett mervärde och en trygghet för våra kunder och deltagare.
Hur ser du på framtiden för branschen?
– Det är en bransch som står inför många förändringar. Den teknologiska utvecklingen har gått snabbt de senaste åren och kommer sannolikt att fortsätta påverka hur vi lär oss språk och utvecklar kompetens. Därför är det viktigt att vara flexibel, följa utvecklingen och kunna anpassa sig.
– Samtidigt är vi övertygade om att den mänskliga faktorn kommer att fortsätta vara avgörande. För att utbildning ska hålla hög kvalitet behövs mötet mellan människor – där dialog, feedback och verklig kommunikation får ta plats.